HISTORIE KORÁLKOVÁNÍ

 

Historie korálků

Název Korálků je odvozen od přírodního korálu, jehož vápenaté a krásně zbarvené (zejména růžové a červené) vnější skořápky byly oblíbeným materiálem na výrobu korálků i korálů. Větvičky přírodního korálu se buďto jen nalámou, ohladí a provrtají, anebo se z nich vyrábějí korálky v pravidelných tvarech (kuličky, kotoučky, hranolky atd.)

Lidé se od pradávna rádi zdobili a odlišovali. Používali k tomu různé prostředky. Jedním z prostředků byly i šperky vyrobené z korálků. Korálky nesloužily pouze ke zdobení, měly také funkci amuletů. Ozdoby sloužily v minulosti k vyjádření postavení ve společnosti. Pro každou zemi je typický jiný způsob výroby korálků. Používání korálků bylo ovlivňováno náboženstvím.

Historie výroby korálků sahá již do období pravěku. V době kamenné pravěcí lidé používali k výrobě korálů kosti, kamínky, lastury, drápy, malá dřívka a semena různých plodin. Později se začala používat pálená hlína. Nejstarší archeologické nálezy korálů jsou z období 40 000 let př. n. l., pochází z Francie. Další země bohaté na archeologické nálezy korálků jsou Afrika a Austrálie. Řecko a Řím je proslaveno výrobou prvních barevných korálků, které měli podobou velice blízko k těm současným.

První dílny na výrobu šperků spadají do období Keltů do 3. stol. př. n. l.

První zmínky o českých sklárnách máme již z 12. stol. př. n. l. Největší počet skláren se nacházel v pohraničí. Korálky neplnily jen funkci zkrášlování lidského těla, ale sloužily také jako platidlo. Malé perličky se vyvážely i do zahraničí. Na Jablonecku a Žatecku se začaly v 18. století vyrábět skleněné perličky, metodou vinutých perel, které se v těchto oblastech vyrábí dodnes. Město Jablonec nad Nisou je význačné výrobou bižuterie. Česká bižuterie je světoznámá.

 

zdroj. wikipedia.org, koralkovani-koralky.wz.c